Strah od propuštanja

Strah od propuštanja (FOMO – Fear Of Missing Out)

Jeste li ikad osjetili vibraciju mobitela kada je nije bilo? Imate li osjećaj da propuštate iskustva koja imaju vaši prijatelji?

Danas ne možemo zamisliti život bez tehnologije i virtualne komunikacije uz pomoć računala, tableta ili mobitela. Mobiteli nas bude, balončići s porukama kolega ili prijatelja su postali uobičajeni, a ruka odmah poseže za mobitelom na zvuk poruke ili obavijesti. U doba pandemije i sveopćeg zatvaranja, internet vidimo kao spas za održavanje komunikacije s prijateljima. Poslovni sastanci se ne mogu zamisliti bez aplikacije „zoom-a“, te se čini kao da se cijeli svijet na tren preselio u virtualnu sferu, a svi imamo svog avatara. I iako postoje pozitivne strane istih, razmišljamo li o negativnim posljedicama prekomjerne upotrebe tehnologije?

strah od propustanja

Pretjerana uključenost u društvene mreže (npr. Facebook, Instagram) i stalna provjeravanja aplikacija imaju negativne psihološke posljedice. Dobrobit i psihološko funkcioniranje najranjivijih, posebice djece, adolescenata i mladih, može biti narušena. Moguće posljedice su pad školskog uspjeha, gubitak povezanosti s vršnjacima, sniženo samopouzdanje i pojavljivanje depresivnih simptoma. Najosjetljivije skupine na pretjeranu uključenost u društvene mreže su osobe mlađe dobi, osobe s postojećim psihičkim problemima, a prevelika uključenost na društvenim mrežama povezana je s psihosocijalnim problemima kao što je nisko samopouzdanje, ali i psihičkim problemima kao što je anksioznost, depresija i usamljenost.

Zašto, i kada znamo ove činjenice, „visimo“ na Internetu?

FOMO (eng. Fear Of Missing Out)

Pojam FOMO predstavlja sveopću bojazan pojedinca da drugi imaju korisna iskustva iz kojih je on isključen, a istovremeno je prisutna želja da ostanu neprestano povezani s onime što drugi rade. Iako ovaj fenomen nije striktno ograničen na socijalne mreže, u ovo vrijeme je zasigurno prisutniji, a pojedinci s visokim FOMO-om mogu se osjećati prisiljenima često provjeravati društvene mreže kako bi se osjećali u toku s planovima i aktivnostima svojih prijatelja.

Ljudi s kroničnim deficitima u psihološkom zadovoljstvu neprestano traže ažuriranja i interakciju s društvenim mrežama, pa čak i u vrijeme vožnje, predavanja, ali i kada se druže s prijateljima.  Na ovaj način pojedinci žele zadovoljiti osjećaj pripadnosti grupi, ali jednako tako postoji rizik da pate od tjeskobe kada izostane osjećaj pripadanja i sudjelovanja u zajedničkim iskustvima.

Evo nekih praktičnih primjera kako smanjiti FOMO:

  • Ne tipkaj dok voziš. Ovo ne ide samo tebi u korist već u korist i sigurnost drugih u prometu. Tipkaj prije vožnje, tipkaj poslije, ma čak i stani na parkiralište i pošalji  poruku ako je hitno, ali samo ne tipkaj dok voziš.
  • Isključi obavijesti nekih aplikacija. Kada čujemo „ono“ zvonce, osjetimo vibraciju ruka leti prema mobitelu. Ako ne pogledamo odmah ekran mobitela, čim završimo trenutnu aktivnost posežemo za mobitelom. Možda Vam pomogne slijedeća misao: „Ako nas netko zaista treba, nazvati će, sve ostalo može pričekati.“ Usporimo i osvijestimo da se oko nas događaju lijepe stvari.
  • Makni mobitel iz spavaće sobe. „Ma još 5 minuta…“, „Ako sada zaspim spavat ću 8 sati…“, „Ako sada zaspim spavat ću 7 sati“. Poznato? Znam da su mreže pune zabavnih sadržaja i da misliš da se opuštaš, da su neki još budni, a tebi se oči sklapaju. Isključi i makni ekrane iz spavaće sobe. Nabavi običnu budilicu, ako je potrebno. Nema isprika.
  • Smanji vrijeme na mobitelu. Većina mobitela nam daje uvid koliko vremena smo proveli na pojedinim aplikacijama. Već i ta informacija mnogima će biti dovoljna da samostalno smanje količinu vremena koje provode na mobitelu. No, ukoliko Vam treba dodatni poticaj i mislite da nemate dovoljnu samokontrolu, instalirajte mnogobrojne aplikacije koje za cilj imaju smanjiti vrijeme provedeno na mobitelu. Jedna je za one kojima je provjera aplikacija prvo što naprave ujutro. Ako odmah nakon buđenja provedete 10 minuta na mobitelu, aplikacija će Vam zabraniti pristup slijedećih 20 minuta.  Neke aplikacije  zahtijevaju partnera. Svaki dan jedan partner (sestra, mama, prijateljica, romantični partner) postavi limit za vrijeme provedeno na aplikacijama društvenih mreža i oba se člana moraju držati toga. Nekad je lakše uspjeti u društvu.

Važno je znati da nikada niste sami i da Vam je pomoć nadohvat ruke. U Psihološkom centru Izbornik uvijek Vam stojimo na usluzi.


Psihološki centar Izbornik

Psihološki centar Izbornik ima iza sebe desetljeća profesionalnog kliničkog i forenzičkog iskustva, profesionalnog psihološkog rada, rada s klijentima različite dobi, spola, svjetonazora, različitih potreba i poteškoća. Vjerujemo u ljude, njihove potencijale i ciljeve. Smatramo da niti jedna poteškoća nije nerješiva, niti jedna situacija nije konačna. Svaka je kriza prilika za razvoj, za nešto novo. Potreban je samo pogled iz druge perspektive i otkrivanje drugih mogućnosti koja Vam se otvaraju. Stojimo Vam na raspolaganju u Vašim nastojanjima da prebrodite svoje poteškoće, da ostvarite svoje ciljeve i nadanja, da ostvarite sebe i svoje potencijale. Obratite nam se s povjerenjem!