Posljedice potresa na psihičko zdravlje

Potres je iznenadna i kratkotrajna vibracija tla uzrokovana urušavanjem stijena (urušni potres), magmatskom aktivnošću (vulkanski potres) ili tektonskim poremećajima (tektonski potres) u litosferi i dijelom u Zemljinu plaštu. Ovakva definicija daje teorijski uvid u to što se događa kod potresa, no oni koji su doživjeli potres znaju kakve mogu biti materijalne štete, ali i koliko takva prirodna katastrofa ima utjecaj na psihičko stanje. Psiholog vam može pomoći prepoznati emocije kako biste nastavili živjeti što normalnijim životom.

potres psihološka pomoć

Posljedice potresa na psihičko zdravlje – simptomi

Nakon doživljenog potresa, neke osobe mogu imati konstantnu prisutnost sjećanja na neželjeni događaj, doživljaj kao da se slike ponavljaju (intruzivnost), doživljavati „flashback-ove“ u obliku kratkih epizoda događaja ili im se može priviđati da se kuća opet trese (tzv. Fantomski potres). Mnogi ljudi će izbjegavati okolinu u kojoj su doživjeli potres. Ukoliko se potres dogodio u trenutku dok je osoba boravila u svojoj sobi, moguća je pojava izbjegavanja spavanja i obitavana u njoj. Depresivne misli nisu rijedak slučaj. Preispituje se svrha svega, počinju stvarati negativne misli o okolini i/ili sebi samima. Nerijetka je pojava poteškoća sa spavanjem u obliku nesanica, poteškoća s usnivanjem, više sati sna nego je uobičajeno ili čestih buđenja i noćnih mora. Moguće su i poteškoće s apetitom. Neke aktivnosti u kojima je osoba prije uživala, sada više nemaju smisla.

Savjeti psihologa – emocije nakon potresa

Ukoliko ste prepoznali vlastite emocionalne reakcije i poteškoće u gore opisanim, spremni smo vam pomoći kako bi iste smanjili i počeli normalno funkcionirati. Mi Vam savjetujemo:

  • emocionalne reakcije su prirodne i ne treba ih potiskivati, ne priznavati ih ili negirati
  • potražite podršku obitelji i prijatelja
  • pokušajte se vratiti u dnevnu rutinu
  • dopustite si uzeti vrijeme za oporavak
  • smanjite izlaganje vijestima i/ili aplikacijama koje prate pojavnost potresa.

Ukoliko ne vidite poboljšanja potrebno je obratiti se stručnjacima koji Vam mogu pomoći da prevladate nelagode i poteškoće s kojima se susrećete.

Pomoć djeci i mladima

Nepredvidljivost i nekontroliranost potresa je ono što ga čini zastrašujućim, posebno za djecu i mlade. Reakcije djece i mladih, osim pod utjecajem doživljenog potresa, pod utjecajem su onoga što vide. Točnije, ukoliko roditelji i drugi odrasli pokazuju strah ili paniku ispred djeteta, kod njega to može izazvati osjećaj nesigurnosti i uznemirenosti. U stresnim situacijama je važno da roditelj djetetu pruži osjećaj sigurnosti i kontrole, čak i kada ona nije tu.

Savjetujemo Vam da se usredotočite na davanje djetetu prilagođenih informacija o tome što je potres kako bi razumjelo situaciju. Razgovarajte s djetetom, dopustite mu da postavlja pitanja. Radite to umirujućim tonom i ponavljajte rečenice koje su ohrabrujuće i dopuštaju djetetu da smanji brigu (npr. „Potres je prošao, naša kuća i mi smo dobro“). Upoznajte dijete s postupcima koje treba učiniti u trenutku potresa.  Osim što treba ostati mirno, važno je da dijete zna gdje i kako potražiti pomoć (kod susjeda, rodbine). Vratite se uobičajenim obvezama i aktivnostima te održavajte rutinu.

Nadalje, ukoliko kod djeteta i nakon dužeg prolaska vremena ostaju neprilagođena ponašanja i reakcije, razmislite o stručnoj pomoći. Regresivno ponašanje, nekontroliranje nužde, razdražljivost, strahovi koji prije nisu bili prisutni (od mraka, ostanka samim..) ili učestale glavobolje i noćne more, neki su od signala da Vaše dijete treba pomoć.

Drugi potresi, popraćeni onim koji je kod djece stvorio strah, mogu djelovati pozitivno. Pritom je važno da odrasli u djetetovoj okolini u trenutku naknadnih potresa reagiraju na staložen i miran način, bez panike. Time djetetu pomažu u smanjenju vlastite anksioznost i osjećaju povećane kontrole.


Psihološki centar Izbornik

Psihološki centar Izbornik ima iza sebe desetljeća profesionalnog kliničkog i forenzičkog iskustva, profesionalnog psihološkog rada, rada s klijentima različite dobi, spola, svjetonazora, različitih potreba i poteškoća. Vjerujemo u ljude, njihove potencijale i ciljeve. Smatramo da niti jedna poteškoća nije nerješiva, niti jedna situacija nije konačna. Svaka je kriza prilika za razvoj, za nešto novo. Potreban je samo pogled iz druge perspektive i otkrivanje drugih mogućnosti koja Vam se otvaraju. Stojimo Vam na raspolaganju u Vašim nastojanjima da prebrodite svoje poteškoće, da ostvarite svoje ciljeve i nadanja, da ostvarite sebe i svoje potencijale. Obratite nam se s povjerenjem!